Trójkąty i kamizelki ostrzegawcze


Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Należy pamiętać o jego właściwym ustawieniu na jezdni w razie awarii pojazdu. Umieszczanie trójkąta bezpośrednio za unieruchomionym autem może stwarzać niebezpieczeństwo dla innych kierowców, którzy mają zbyt mało czasu na odpowiednią do sytuacji reakcję.

PAMIĘTAJ !
Bezpośrednio za uszkodzonym pojazdem lub na nim, trójkąt może być umieszczony na obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym odległość ustawienia trójkąta wynosi od 30 do 50 m, a na autostradzie lub drodze ekspresowej - 100 m za pojazdem.

       

                           w mieście                                                             poza miastem

Trójkąt ostrzegawczy służy także do oznaczania pojazdów holowanych. Powinien być umieszczony z tyłu, po lewej stronie pojazdu holowanego.

Posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest w Polsce obowiązkowe, ale każdy kierowca powinien ją mieć w swoim samochodzie. Zapewnia ona bezpieczeństwo kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego w sytuacjach awaryjnych w nocy na nieoświetlonej drodze lub w warunkach ograniczonej widoczności.
Obowiązek używania elementów odblaskowych w Polsce dotyczy jedynie osób wykonujących określone czynności na drodze: policjant, inspektor transportu drogowego, osoba nadzorująca przejście dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, kierowca autobusu szkolnego.

Dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym - muszą być wyposażone w elementy odblaskowe.

Drukuj stronę Skomentuj wiadomość

Opinie


Brak opinii

Horpol - Kompleksowa Ochrona Przeciwpożarowa:
Podaj frazę do wyszukania...