System woda-lód RSKTM-10


System woda-lód RSKTM-10

RSKTM-10 to całoroczny system ratowniczy (katamaran) do użytku na wodzie i lodzie. Kilkuletnie prace nad jego stworzeniem zaoowocowały produktem dopracowanym w  najdrobniejszych szczegółach. Konstrukcja katamaranu uwzględnia wszelkie warunki podgodowe i sytuacje w wodzie i na lodzie - jest do nich przystosowana.
Montaż, demontaż, składanie elementów jest ograniczone do minimum. Zastosowane materiały są niezwykle trwałe. Najprostrze elementy czy uchwyty zaskakują swoją trafnością konstrukcyjną. Produkt jest imponujący w pełni tego słowa znaczeniu. RSKTM-10 nie zastępuje żadnych sań lodowych i nie jest ich rozwinięciem. To jest zupełnie inny produkt.

System wręcz idealnie radzi sobie z pokonywaniem granic stanu skupienia wody, bez problemu wjeżdża na lód z wody i odwrotnie. Optymalnie dobrany silnik (opcja) o mocy 5KM może pracować w każdym położeniu bez ryzyka wycieku oleju przez filtr powietrza. Silnik posiada zabezpieczenie wyłączające go w przypadku, gdyby ratownik wpadł do wody. Śruba osłonięta jest także metalową siatką dzięki której nie trzeba wyciągać silnika z wody przed wejściem na lód (ochrona śruby przed uszkodzeniem). Po wejściu na lód wytarczy podnieść pantograf by silnik "zawisł" powyżej poziomu lodu. Przy zmianie lodu na wodę, już podczas ślizgu można uruchomić silnik by za chwilę w wodzie od razu uzyskać prędkość.
Jak to działa w praktyce, pokazujemy na dwóch poniższych filmach.
Pierwszy to profesjonalnie przygotowana prezentacja ogólna:
Drugi, krótki film prezentuje podstawową zaletę systemu RSKTM-10, czyli szybkie przenoszenie się z wody na lód i z lodu na wodę.

Więcej filmów z testowania systemu woda-lód znajduje się na tej stronie.


Informujemy, że istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnych pokazów praktycznych u klienta. Szczegółów udzielamy telefonicznie.


Polecamy także artykuł z serwisu Technowinki Portalu Onet:

Polski wynalazek do ratowania tonących, również zimą

Gdy na jeziorach i rzekach pozostaje cienka warstwa lodu, poruszanie się po nim wiąże się z ogromnym zagrożeniem. Tonący w grysie lodowym ma niewielkie szanse samemu wydostać się z lodowatej wody, a ratownicy nie mają jak dostać się do tonącego z powodu kry i zbyt cienkiego lodu. Rozwiązaniem są sanie Woda - Lód które usprawnią ratownictwo lodowe w najtrudniejszych warunkach

System Woda Lód RSKTM-10 to mobilny system do ratowania w niemal każdych warunkach. Sprawdza się równie dobrze w wodzie i na lodzie. Konstrukcja składa się z dwóch zabezieczonych przed uszkodzeniami pływaków oraz pokładu operacyjnego.

Zadaniem pomysłodawców i konstruktorów było przygotowanie takiego rozwiązania, które pozwoli na stabilne pływanie po wodzie i sprawne ślizganie się po lodzie, nawet jeżeli będzie za kruchy, aby na niego wejść.

Produkt miał być prosty w montażu, łatwy do przeniesienia, lekki i musiał zapewniać możliwość szybkiego poruszaniu się w zmiennych warunkach a co najtrudniejsze, miał posiadać zdolność do przekraczania progu woda-lód-woda bez zatrzymania.

Próby i eksperymenty trwały 4 lata. System testowano w warunkach śródlądowych, morskich i w różnych konfiguracjach lodowych.

Najwięcej zmian konstrukcyjnych wymagało pokonanie środowiska woda- lód w sytuacji ciągle rozkruszającego się i połamanego lodu, niedającego podparcia płozom, a jednocześnie niebędącego wodą w znaczeniu hydrodynamicznym. Kolejne problemy powstały przy wyborze napędu, który w wodzie będzie napędzał, a na lodzie nie utrudni ślizgania się.

Aby sprostać wszystkim wymaganiom powstał pływak o dużym zanurzeniu, na którym zamontowano reling poziomy stanowiący płozę. Dzięki specjalnemu kształtowi pływaków, rozpędzony katamaran bez trudu pokonuje breję kaszowatej wody, odłamki lodu i pękający lód i wślizguje się na taflę lodu kilka metrów dalej niż miejsce natarcia.

Ratownik może poruszać się po lodzie o grubości ok. 30 mm. Cieńszy lód jest niszczony, a sanie przechodzą na napędzanie śrubą. System Woda-Lód zaprojektowano tak, aby możliwe było holowanie w ślizgu. Fale odcinane przez wewnętrzne strony pływaków, spotykają się i wypiętrzają pod pokładem operacyjnym, stanowiąc punkt wspierający całość konstrukcji.

Do holowania można wykorzystać np. skuter śnieżny, quad czy też ciągnąć za ribem. Rozpędzone sanie potrafią pokonać siłą rozpędu około 60 m.

Do rozładunku i montażu potrzebne są zaledwie dwie osoby i niecała minuta.


Artykuł pochodzi z serwisu Technowinki Portalu Onet
http://technowinki.onet.pl opublikowany za zgodą.


Drukuj stronę Skomentuj wiadomość

Szybki kontakt z konsultantem

Opinie


Brak opinii

Horpol - Kompleksowa Ochrona Przeciwpożarowa:
Podaj frazę do wyszukania...